Szczepić, czy nie szczepić: bilans korzyści

Kiedy warto rozważyć poddanie dziecka szczepieniu?

Gdy mamy dowody na to, że szczepionka faktycznie chroni przed zachorowaniem, ale przede wszystkim gdy wiemy, że ryzyko zabicia dziecka przez szczepionkę jest o wiele mniejsze, niż ryzyko zabicia dziecka przez chorobę zakaźną.

I na tej samej zasadzie – gdy wiemy, że ryzyko powikłań po szczepieniu jest o wiele mniejsze, niż ryzyko powikłań po zachorowaniu na chorobę zakaźną, przed którą chroni szczepionka.

Jak to sprawdzić?

Teoretycznie, jeśli w Polsce zaszczepiono przez ostatnie kilkadziesiąt lat kilkanaście milionów dzieci, a dzieci nieszczepionych z każdym rokiem ponoć przybywa, zweryfikowanie prawdopodobieństwa zagrożeń związanych ze szczepieniem oraz z rezygnacją ze szczepień powinno być banalnie proste.

Tak więc przed podjęciem decyzji o szczepieniu należałoby Ministra Zdrowia, GIS i PZH zapytać o kilka istotnych danych:

1. jaki odsetek osób nieszczepionych umiera obecnie na choroby zakaźne objęte szczepieniami ochronnymi, osobno dla każdej z chorób zakaźnych objętych Programem Szczepień Ochronnych (PSO)?

2. jaki odsetek osób nieszczepionych doznaje obecnie trwałych powikłań po zachorowaniu na choroby zakaźne objęte szczepieniami ochronnymi, osobno dla każdej z chorób zakaźnych objętych PSO?

3. jaki odsetek dzieci umiera do 4 tygodni od szczepienia wykonywanego w ramach obowiązkowego PSO i jakie są przyczyny tych zgonów?

4. jaki odsetek dzieci nieszczepionych umiera z tych samych przyczyn, z powodu których dzieci umierają do 4 tygodni od szczepienia w ramach PSO, osobno dla każdej z przyczyn zgonów?

5. jaki odsetek osób szczepionych umiera na choroby zakaźne objęte PSO, osobno dla każdej z tych chorób zakaźnych?

6. jaki odsetek osób szczepionych doznaje trwałych powikłań po zachorowaniu na choroby zakaźne objęte PSO, osobno dla każdej z tych chorób zakaźnych?

7. jaki odsetek osób szczepionych zgodnie z PSO choruje na choroby przewlekłe, z podziałem na każdą jednostkę chorobową?

8. jaki odsetek osób nieszczepionych choruje na choroby przewlekłe, z podziałem na każdą jednostkę chorobową?

Pytania te można zadać mailem, w formie wniosku o informację publiczną, na zasadzie „Niniejszym wnoszę o udostępnienie mi następującej informacji publicznej lub wnoszę o wskazanie organu lub urzędu, który udzieli mi następującej informacji publicznej: …. „.

Oto adresy mailowe do wskazanych instytucji:

Ministerstwo Zdrowia: kancelaria@mz.gov.pl
Państwowy Zakład Higieny: dyrektor@pzh.gov.pl
Główny Inspektor Sanitarny: inspektorat@gis.gov.pl

Brak odpowiedzi na tego typu pytania (brak danych liczbowych) w praktyce uniemożliwia oszacowanie ryzyka zabiegu szczepienia i ryzyka nieszczepienia, co z kolei wyklucza przeprowadzenie bilansu korzyści wynikających z zabiegu szczepienia.

A gdy nie wiadomo, czy szczepienie jest mniej ryzykowne i z punktu widzenia zdrowia dziecka bardziej opłacalne, niż nieszczepienie, to jak podjąć decyzję „szczepić czy nie szczepić”?…

Print Friendly, PDF & Email