Ilu Polaków jest odpornych na zachorowanie na odrę? Pytamy PZH, i pytamy, i pytamy… :)

Oto zapis korespondencji z PZH w sprawie ekspertyzy, która pozwoliłaby się dowiedzieć, ilu Polaków to osoby odporne na zachorowanie na odrę.

***

śr., 18 lip 2018 o 10:28 Informacja Publiczna <informacja.publiczna@pzh.gov.pl> napisał(a):

Szanowny Panie,

W związku z otrzymaniem przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- Państwowy Zakład Higieny w dniu 2 lipca 2018 r. Pana wniosku o udostępnienie informacji publicznej, działając na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, niniejszym informuję, co następuje.

W odniesieniu do pytania w brzmieniu „…proszę o informację, czy opinia ekspercka  „w formie skróconej lub pełnej” jest płatna, czy bezpłatna, a jeśli płatna, to jaki jest koszt sporządzenia takiej opinii dla odpowiedzi PZH oznaczonej numerem 5 oraz numerem 9”, uprzejmie informuję, że opinia ekspercka w formie skróconej lub pełnej w NIZP-PZH jest płatna. Warunki finansowe ekspertyzy mogą być oszacowane w zakresie szczegółowych warunków umowy. Stąd bardzo proszę o doprecyzowanie szczegółowego zakresu ekspertyzy (ilościowa, jakościowa, analiza piśmiennictwa polskiego, metaanaliza, analiza danych udostępnionych na stronach NIZP-PZH itp.). Kluczowym elementem umowy jest sprecyzowanie zakresu merytorycznego pytań na które ekspertyza ma udzielić odpowiedzi i w jakim zakresie.

***

czw., 19 lip 2018 o 10:41 <[…]@gmail.com> napisał(a):

Szanowni Państwo,

ale to jest przecież bardzo proste pytanie:

Jaki odsetek populacji Polski to obecnie osoby ODPORNE na zachorowanie na odrę/różyczkę?”

Nie rozumiem, czego Państwo tu nie rozumiecie.

Ja naprawdę nie wiem (bo się na tym nie znam), jaką analizę trzeba przeprowadzić (jakościową, ilościową czy inną), aby ustalić, czy osoby odporne na zachorowanie na odrę to dziś np. 30% ludności Polski liczącej na koniec ubiegłego roku 38.433.558 osób, czy może 70% czy może 90%. To Państwo będziecie wiedzieć, w jaki sposób to należy ustalić. Analogicznie w odniesieniu do różyczki.

Wiedząc, jaki odsetek naszej obecnej populacji to osoby odporne na zachorowanie, będziemy siłą rzeczy wiedzieć, jaki odsetek to osoby nieodporne i będziemy to mogli odnieść do liczby kilkunastu tysięcy niezaszczepionych dzieci zastanawiając się, czy straszenie epidemią odry, która zostanie wywołana przez „antyszczepionkowców” ma jakikolwiek sens.

Natomiast jest dla mnie zdumiewające, że PZH tego jak widać w tej chwili nie wie, pomimo że nieustannie straszycie epidemią odry, jeśli kilkanaście tysięcy dzieci nie zostanie zaszczepionych.

A jaki odsetek Ukraińców zamieszkałych obecnie w Polsce to osoby nieszczepione? Tego też PZH nie wie, prawda?

Proszę więc ponownie o wycenę kosztów ekspertyzy (nie interesuje mnie, w jaki sposób zostanie ona przez Was przeprowadzona), która udzieli odpowiedzi na pytanie:

Jaki odsetek populacji Polski to obecnie osoby ODPORNE na zachorowanie na odrę/różyczkę?”

Z poważaniem,
[…]

***

śr., 1 sie 2018 o 10:38 Informacja Publiczna <informacja.publiczna@pzh.gov.pl> napisał(a):

Szanowny Panie,

W związku z otrzymaniem przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- Państwowy Zakład Higieny w dniu 19 lipca 2018 r. Pana wniosku o udostępnienie informacji publicznej, działając na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, niniejszym informuję, co następuje.

W odniesieniu do pytania w brzmieniu „…proszę więc ponownie o wycenę kosztów ekspertyzy (nie interesuje mnie, w jaki sposób zostanie ona przez Was przeprowadzona), która udzieli odpowiedzi na pytanie: „Jaki odsetek populacji Polski to obecnie osoby ODPORNE na zachorowanie na odrę/różyczkę?” uprzejmie informuję, że aby określić odsetek osób uodpornionych przeciw odrze/różyczce, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu serologicznego wśród reprezentatywnej próby populacji oraz prawidłowo metodologicznie zaplanowanego badania epidemiologicznego. Wymaga to ogromnych nakładów pracy oraz środków finansowych. Ostatni przegląd serologiczny w kierunku odry, finansowany przez Światową Organizację Zdrowia, był zorganizowany ponad 20 lat temu: Janaszek W1, Gut W, Gay NJ.  The epidemiology of measles in Poland: prevalence of measles virus antibodies in the population.  Epidemiol Infect. 2000 Oct;125(2):385-92.

Tak więc brakuje aktualnych danych na ten temat i wiedzę na temat uodpornienia społeczeństwa czerpiemy z danych pośrednich (odsetek zaszczepionych, liczba zachorowań zarejestrowanych przez lekarzy, wyniki badań skuteczności szczepionki).

W naszym zakresie możemy opracować sprawdzenie danych źródłowych (ok. 1000 publikacji) dotyczących oceny stopnia uodpornienia po podaniu szczepionki oraz przeglądu analizy wpływu łańcucha chłodniczego oraz pozostałych elementów związanych z praktyką kliniczną, które mają wpływ na skuteczność szczepienia. Zakładając, że analizę będzie prowadziła osoba zajmująca się oceną piśmiennictwa z tego tematu oznacza to konieczność poświęcenia czasu ok. 30 min/przegląd 1 publikacji, tj. łącznie 30 000 min (500 h+4 h na opracowanie końcowego raportu (łącznie 504 h x stawka pracy eksperta).

Podsumowując pragnę podkreślić, że warunki finansowe ekspertyzy mogą być oszacowane w zakresie szczegółowych warunków umowy. Podtrzymujemy stanowisko, że kluczowym elementem umowy jest sprecyzowanie zakresu merytorycznego pytań na które ekspertyza ma udzielić odpowiedzi i w jakim zakresie.

Z wyrazami szacunku,

***

śr., 1 sie 2018 o 11:27 <[…]@gmail.com> napisał(a):

Uprzejmie dziękuję.

A czy mógłbym się dowiedzieć, jaka jest wysokość „stawki pracy eksperta”?

Nalegam również na oszacowanie kosztów wykonania badań na reprezentatywnej grupie wyselekcjonowanej z populacji. Wyciąganie wniosków z „danych pośrednich (odsetek zaszczepionych, liczba zachorowań zarejestrowanych przez lekarzy, wyniki badań skuteczności szczepionki)” to coś na kształt „wróżenia z fusów” więc chciałbym również poznać koszt faktycznego badania w postaci przeglądu serologicznego wśród reprezentatywnej próby populacji oraz prawidłowo metodologicznie zaplanowanego badania epidemiologicznego.

Proszę więc o konkrety bo pojęcie „ogromnych nakładów pracy oraz środków finansowych” kompletnie nic mi nie mówi.

Z poważaniem,
[…]

***

Ciąg dalszy na pewno nastąpi… 🙂

Print Friendly, PDF & Email