Wniosek o informację publiczną do Ministerstwa Zdrowia

Uwagi techniczne.

Jeśli nie chcecie podawać swojego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania, można się podpisać nawet dowolnym pseudonimem typu Jan Kowalski, wysyłając ten wniosek z anonimowej skrzynki pocztowej typu misuszatek87@cośtam.com

W tej sytuacji w miejscu, gdzie podajemy adres do przesłania wnioskowanych dokumentów, podajecie – zamiast swojego adresu zamieszkania – jedynie adres email, z którego wysyłacie ten wniosek.

Ministerstwo ma 14 dni od chwili otrzymania wniosku na przesłanie wnioskowanych dokumentów lub na poinformowanie, że ze względu na złożoność zapytania udzielenie odpowiedzi nastąpi w terminie dłuższym niż 14 dni. Ministerstwo musi przesłać wnioskowane dokumenty lub poinformować, że takowych nie posiada. Jest to ustawowy obowiązek Ministerstwa.

Jeśli Ministerstwo nie posiada wnioskowanych dokumentów zawierających dane, o które pytamy, to wówczas w kolejnej turze zapytamy Pana Ministra, w takim razie na jakiej podstawie Pan Minister pisze na swojej stronie takie bajki na przykład o powikłaniach po szczepieniu.

Wnioski można oczywiście wysyłać także tradycyjnym listem poleconym, lub poprzez platformę ePUAP, zwłaszcza jeśli ktoś ma profil zaufany.

***

email: kancelaria@mz.gov.pl
temat maila: wniosek o informację publiczną

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł
Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15
00-952 Warszawa
kancelaria@mz.gov.pl
serwis@mz.gov.pl

Szanowny Panie Ministrze,

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pod adresem:

http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/szczepienia/

Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepienia zwykle nie wywołują powikłań, jednak czasem po szczepieniu u dziecka mogą wystąpić:

 • podwyższona temperatura,
 • obrzęk w okolicy podania szczepionki,
 • niechęć do jedzenia lub luźny stolec.

Powyższe wręcz jednoznacznie sugeruje, jakoby jedynymi możliwymi powikłaniami po podaniu dziecku szczepionki mogły być wyłącznie: gorączka, obrzęk w okolicy szczepienia oraz niechęć do jedzenia lub luźny stolec.

Jednocześnie na tej samej stronie internetowej Ministerstwo informuje, że:

 1. Szczepienia ratują życie.
 2. Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, pomimo zmniejszenia zapadalności na groźne i powszechne niegdyś choroby.
 3. Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, nadal prowadzą do zgonów.
 4. Za pomocą szczepień można wyeliminować choroby zakaźne.

W związku z powyższym, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112 poz. 1198, z późn. zm.), zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udostępnienie mi przez Pana Ministra informacji publicznej w następującym zakresie:

Treść wszystkich wytworzonych przez Ministerstwo Zdrowia w latach 2000-2017 raportów, opracowań i analiz, zawierających dane na temat:

 • ilości zgonów dzieci (wiek od 0 do 18 lat) w Polsce w wyniku wystąpienia powikłań po podaniu dziecku szczepionki,
 • ilości oraz charakterystyki ciężkich zachorowań dzieci występujących w wyniku powikłań po podaniu dziecku szczepionki,
 • ilości przypadków wystąpienia u dziecka po podaniu szczepionki wyłącznie powikłań takich jak podwyższona temperatura, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia lub luźny stolec,
 • ilości przypadków wystąpienia u dziecka po podaniu szczepionki powikłań INNYCH NIŻ podwyższona temperatura, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia lub luźny stolec,
 • zachorowalności dzieci szczepionych na choroby, przed którymi dane szczepienie powinno chronić,
 • zachorowalności dzieci nieszczepionych na choroby, przed którymi dane szczepienie miałoby rzekomo dziecko ochronić, gdyby zostało ono zaszczepione,
 • zachorowalności dzieci szczepionych na choroby inne niż te, przed którymi szczepienie miało chronić,
 • zachorowalności dzieci nieszczepionych na choroby inne, niż te, przed którymi szczepienie rzekomo miałoby dziecko ochronić, gdyby zostało ono zaszczepione.

Forma udostępnienia w/w informacji publicznej: kopie w/w dokumentów przesłane pocztą tradycyjną na mój adres ………………………

…………………………………………….
[imię i nazwisko + adres zamieszkania jeśli chcecie go podać]

Print Friendly, PDF & Email

3 myśli nt. „Wniosek o informację publiczną do Ministerstwa Zdrowia

 1. Darek

  otrzymałem odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia:

  „W odpowiedzi na otrzymany droga elektroniczną wniosek o udostępnienie informacji publicznej na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, uprzejmie przestawiam wyjaśnienia w sprawie.
  Ministerstwo Zdrowia w latach 2000-2017 nie opracowywało raportów, opracowań i analiz, zawierających dane zawarte w piśmie.
  Nadzór nad realizacją obowiązkowych szczepień ochronnych prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna. Corocznie dokonywana jest analiza wykonywania szczepień ochronnych w Polsce na podstawie rocznego sprawozdania ze szczepień ochronnych, którego wzór i terminy sporządzania określają przepisy o statystyce publicznej. Wyniki analizy są corocznie publikowane na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego przez Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie (NIZP – PZH) w biuletynie „Szczepienia Ochronne w Polsce”, który stanowi główne źródło informacji o realizacji szczepień ochronnych oraz występowaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych. Biuletyny „Szczepienia Ochronne w Polsce” zamieszczane są na stronie internetowej NIZP – PZH pod adresem http://www.pzh.gov.pl

  Odpowiedz
  1. szczepienie.info Autor wpisu

   W takim razie trzeba się teraz zwrócić do PZH z tymi samymi pytaniami i wnioskując o udostępnienie dokumentów zawierających te same informacje, które zawarliśmy we wniosku do MZ. I trzeba zaznaczyć, że nie interesują nas informacje zawarte w biuletynach „szczepienia ochronne w Polsce” jeśli nie zawierają danych, o które wnosimy. Czyli taki sam wniosek, ale do PZH:

   pzh@pzh.gov.pl

   Wniosek o informację publiczną.

   Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112 poz. 1198, z późn. zm.), zwracam się do PZH z prośbą o udostępnienie mi przez PZH informacji publicznej w następującym zakresie:

   Treść wszystkich wytworzonych przez PZH w latach 2000-2017 raportów, opracowań i analiz, zawierających dane na temat:

   ilości zgonów dzieci (wiek od 0 do 18 lat) w Polsce w wyniku wystąpienia powikłań po podaniu dziecku szczepionki,
   ilości oraz charakterystyki ciężkich zachorowań dzieci występujących w wyniku powikłań po podaniu dziecku szczepionki,
   ilości przypadków wystąpienia u dziecka po podaniu szczepionki wyłącznie powikłań takich jak podwyższona temperatura, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia lub luźny stolec,
   ilości przypadków wystąpienia u dziecka po podaniu szczepionki powikłań INNYCH NIŻ podwyższona temperatura, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia lub luźny stolec,
   zachorowalności dzieci szczepionych na choroby, przed którymi dane szczepienie powinno chronić,
   zachorowalności dzieci nieszczepionych na choroby, przed którymi dane szczepienie miałoby rzekomo dziecko ochronić, gdyby zostało ono zaszczepione,
   zachorowalności dzieci szczepionych na choroby inne niż te, przed którymi szczepienie miało chronić,
   zachorowalności dzieci nieszczepionych na choroby inne, niż te, przed którymi szczepienie rzekomo miałoby dziecko ochronić, gdyby zostało ono zaszczepione.

   Jeśli PZH nie dysponuje żadnymi dokumentami zawierającymi powyższe dane, uprzejmie proszę o jednoznaczne potwierdzenie, że PZH dokumentów zawierających wnioskowane informacje nie posiada.

   Forma udostępnienia w/w informacji publicznej: kopie w/w dokumentów przesłane pocztą tradycyjną na mój adres ………………………

   …………………………………………….
   [imię i nazwisko + adres zamieszkania jeśli chcecie go podać]

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *