Petycja do Ministra Zdrowia w sprawie komunikatu dla lekarzy o zgłaszaniu NOP


Wnoszę w interesie publicznym petycję do Ministra Zdrowia o opublikowanie przez Ministra Zdrowia komunikatu dla lekarzy w celu wyjaśnienia lekarzom, w jakiej sytuacji hospitalizację lub zgon w następstwie czasowym szczepienia lekarz powinien zgłosić jako NOP, a w jakiej sytuacji lekarz nie powinien zgłaszać NOP, gdy doszło do zgonu lub do hospitalizacji w następstwie czasowym szczepienia.

Uzasadnienie

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania stanowi, że jako ciężki niepożądany odczyn poszczepienny kwalifikuje się niepożądany odczyn poszczepienny, który zagraża życiu i może wymagać hospitalizacji w celu ratowania zdrowia lub który może kończyć się śmiercią.

Jednocześnie definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (art. 2. pkt 16. ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) stanowi, że niepożądany odczyn poszczepienny, to niepożądany objaw chorobowy pozostający w związku czasowym z wykonanym szczepieniem ochronnym, natomiast definicja ta odwołuje się do pojęcia "niepożądanego objawu chorobowego", jednak nigdzie nie wyjaśniono, czym jest ów tajemniczy "niepożądany objaw chorobowy" - w odróżnieniu od pożądanego objawu chorobowego, ponieważ jeśli jakiś objaw chorobowy jest niepożądany, to w takim razie muszą również istnieć jakieś objawy chorobowe, które są pożądane.

Z kolei z treści w/w rozporządzenia w żaden sposób nie wynika, kiedy należy zgłosić zgon jako NOP, jeśli do tego zgonu doszło w następstwie czasowym szczepienia, a kiedy nie należy tego robić, nawet jeśli do zgonu doszło w następstwie czasowym szczepienia. I podobnie, z treści w/w rozporządzenia w żaden sposób nie wynika, kiedy należy zgłosić hospitalizację jako NOP - jeśli doszło do niej w następstwie czasowym szczepienia, a kiedy nie należy tego robić nawet jeśli do hospitalizacji dochodzi w następstwie czasowym szczepienia.

Jeśli bowiem każdy zgon i każdą hospitalizację w następstwie czasowym szczepienia należy zgłaszać jako NOP, to taka jednoznaczna informacja od Ministra Zdrowia skierowana do lekarzy z pewnością przyczyniłaby się do zwiększenia skuteczności systemu monitorowania NOP nie pozostawiając lekarzom żadnego zupełnie zbędnego pola do niepotrzebnej w tej sytuacji interpretacji przepisów.

Natomiast jeśli nie każdy zgon i nie każdą hospitalizację w następstwie czasowym szczepienia należy zgłaszać jako NOP, to tutaj również wybitnie uzasadnione byłoby opublikowanie wytycznych dla lekarzy, które rozwiałyby wszelkie wątpliwości, w jakich sytuacjach należy zgłaszać NOP, a w jakich nie należy tego robić nawet jeśli "objaw chorobowy" występuje w następstwie czasowym szczepienia, żeby żaden lekarz w Polsce nie musiał się już więcej zastanawiać, czy ma zgłosić NOP, jeśli dziecko zmarło na SIDS 5 miesięcy po szczepieniu BCG, lub czy ma zgłosić NOP, jeśli dziecko zmarło na SIDS 5 dni po szczepieniu.

Co prawda treść w/w rozporządzenia zawiera - w formie listy - "Szczegółowe rodzaje i kryteria niepożądanych odczynów poszczepiennych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego", ale po pierwsze na tej liście nie ma zgonu - co stoi w rażącej sprzeczności z treścią "Ogólnych rodzajów i kryteriów niepożądanych odczynów poszczepiennych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego", które wyraźnie stanowią, że ciężki niepożądany odczyn poszczepienny, to odczyn, który "może kończyć się śmiercią", a po drugie owa lista nadal w żaden sposób nie wyjaśnia, czy lekarz powinien zgłosić NOP np. w przypadku "śmierci łóżeczkowej", do której doszło 3 dni po szczepieniu, lub do której doszło np. 5 miesięcy po szczepieniu BCG i w żaden sposób nie udziela ona odpowiedzi na pytanie, czy lekarz powinien zgłosić NOP, jeśli dziecko jest 5 dni po szczepieniu hospitalizowane z powodu np. zapalenia płuc, lub jeśli jest z powodu zapalenia płuc hospitalizowane np. 5 miesięcy po szczepieniu BCG.

W treści przedmiotowego rozporządzenia nie napisano bowiem, że zgłoszeniu jako NOP podlegają wyłącznie odczyny wymienione w punkcie "Szczegółowe rodzaje i kryteria niepożądanych odczynów poszczepiennych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego". Nie jest więc jasne, w jakim celu w ogóle ten punkt zamieszczono w treści rozporządzenia - czy ma on służyć inspekcji sanitarnej do celów statystycznych, czy może jest to wiążąca dla lekarzy zamknięta lista objawów podlegających zgłoszeniu jako NOP, a więc jeśli objaw chorobowy na tej liście nie występuje (np. zapalenie płuc) to nie podlega on zgłaszaniu jako NOP, nawet jeśli wystąpił w następstwie czasowym szczepienia.

Co więcej - Ministerstwo Zdrowia pytane w formie wniosku o informację np. czy należy zgłosić "śmierć łóżeczkową" jako NOP, jeśli doszło do niej 5 miesięcy po szczepieniu BCG (lub jeśli doszło do niej 5 dni po szczepieniu), konsekwentnie odmawia udzielenia odpowiedzi, co może budzić obawy, że nawet dla Ministra Zdrowia treść jego własnego rozporządzenia w obecnym jego brzmieniu jest kompletnie niezrozumiała.

Kolejny przykład wadliwego brzmienia treści przedmiotowego rozporządzenia: "Jeśli nie podano inaczej i z wyjątkiem odczynów po szczepieniu BCG, za związane czasowo ze szczepieniem uznaje się zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki". To zdanie informuje o tym, że w przypadku szczepionek innych, niż BCG, następstwo czasowe szczepienia wynosi 4 tygodnie od zabiegu szczepienia, ale już nie sprecyzowano, ile w takim razie wynosi następstwo czasowe w przypadku szczepionki BCG. Wiadomo jedynie, że jest ono inne, niż 4 tygodnie. To tylko jeden z wielu przykładów na wybitną niechlujność treści przedmiotowego rozporządzenia, kluczowego dla monitorowania bezpieczeństwa szczepień.

Nie sposób z treści rozporządzenia wnioskować, czy "inne poważne odczyny występujące do 4 tygodni po szczepieniu" (punkt II.3.n załącznika nr 1) to są odczyny "poważne", o których mowa w punkcie I.2. załącznika nr 1, czy może słowo "poważne" zostało tu użyte wyłącznie w jego słownikowym znaczeniu. Dlaczego w takim razie jedynie "inne poważne", a "inne ciężkie" już nie?

I dlaczego punkt II.3.n załącznika nr 1 wspomina jedynie o "4 tygodniach od szczepienia"? A co ze szczepionką BCG i jej (wydłużonym?) kryterium czasowym?

Monitorowanie bezpieczeństwa szczepień jest kluczowe dla oceny bezpieczeństwa szczepionek po ich wprowadzeniu do obrotu, więc sytuacja, w której treść w/w rozporządzenia wzbudza tyle wątpliwości interpretacyjnych, jest w mojej ocenie tyleż niedopuszczalna, co wręcz skandaliczna, więc wymaga to przynajmniej niezwłocznego wydania przez Ministra Zdrowia komunikatu dla lekarzy, który w sposób JEDNOZNACZNY i niepozostawiający lekarzom żadnego pola do zupełnie zbędnych interpretacji wyjaśni lekarzom zasady zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

System monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych w obecnej formie nie działa bowiem, jak należy - co jest prawdopodobnie dużą "zasługą" fatalnie opisanych zasad zgłaszania NOP w przedmiotowym rozporządzeniu - czego dowodem jest choćby fakt, że nikt w Polsce nie wie, co który ciężki NOP nie jest zgłaszany, choć powinien być zgłoszony.

Jeśli nie wiemy, ile zgonów należało zgłosić jako NOP (a nikt w Polsce tego nie wie, ponieważ obecnie system monitorowania NOP jest fikcją), to sama liczba zgonów zgłoszonych jako NOP kompletnie nic nam nie mówi o bezpieczeństwie szczepień.
Co komu bowiem po informacji, że w roku 2024 zgłoszono w Polsce dwa zgony jako NOP, skoro być może takich zgonów było sto, a być może tysiąc, ale tylko dwa z nich zostały zgłoszone ze względu na to, że monitorowanie szczepień jest jedną wielką fikcją?

Z uwagi na powyższe, oczywistym kłamstwem i zaprzeczaniem faktom byłoby twierdzenie, że treść rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych jest jednoznaczna i nie budzi żadnych wątpliwości interpretacyjnych, a ewentualna odmowa wydania przedmiotowego komunikatu dla lekarzy będzie w moim rozumieniu oczywistym dowodem na to, że Ministerstwo Zdrowia z niezrozumiałych dla mnie przyczyn nie chce usprawnić systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Nie wyrażam zgody na publikację moich danych osobowych.


Wysyłając ten formularz wyrażasz zgodę na to, że Twoje powyższe dane zostaną przekazane wraz z powyższą treścią petycji do Ministerstwa Zdrowia na adres kancelaria@mz.gov.pl ze skrzynki mailowej kontakt@szczepienie.info

Na podany w formularzu adres email otrzymasz kopię maila z treścią petycji.

Twój adres email będzie widoczny dla administratora strony szczepienie.info tylko przez jeden dzień od wysłania tego formularza, po czym zostanie automatycznie skasowany.
Żadne inne Twoje dane nie zostaną nigdzie zapisane przy wysyłaniu tego formularza.




A jeśli nie chcesz skorzystać z tego formularza, to zawsze możesz treść petycji skopiować i wysłać mailem na adres kancelaria@mz.gov.pl