Ministerstwo Zdrowia potwierdza brak sankcji za odmowę podpisania oświadczenia o braku zgody na szczepienie

W grudniu 2017 Ministerstwo Zdrowia otrzymało „Petycję o doprowadzenie do całkowitego zaniechania przez podmioty publiczne stosowania wobec rodziców dzieci podlegających obowiązkowym szczepieniom ochronnym praktyki polegającej na przedkładaniu rodzicom do podpisu „oświadczeń o braku zgody na szczepienie dziecka”.

Oczywiście Ministerstwo żadnych działań w tej sprawie nie podejmie, natomiast dzięki tej petycji wreszcie dysponujemy jednoznacznym potwierdzeniem, że stosowanie jakichkolwiek sankcji wobec rodziców, którzy odmawiają podpisania, w szpitalu lub w przychodni, oświadczenia o odmowie poddania dziecka szczepieniu, jest niedopuszczalne:

Jeśli więc pielęgniarka w szpitalu mówi Ci, że nie wypuści Cię ze szpitala z dzieckiem, po porodzie, dopóki nie podpiszesz oświadczenia o odmowie poddania dziecka szczepieniu, to pokaż jej odpowiedź na tę petycję, prosząc o dokładne przeczytanie ostatniego akapitu.

I podobnie, jeśli w przychodni lekarz odmawia zbadania Twojego dziecka, dopóki nie podpiszesz oświadczenia o odmowie poddania dziecka szczepieniu, to pokaż mu odpowiedź na tę petycję, prosząc o dokładne przeczytanie jej ostatniego akapitu.

Jeśli chcesz odłożyć szczepienie Twojego dziecka, to nie masz żadnego obowiązku podpisywania oświadczenia o odmowie szczepienia.

Odpowiedź na petycję, do pobrania, wydrukowania i pokazania personelowi medycznemu w razie jakiejkolwiek próby szantażu, można pobrać ze strony Ministerstwa Zdrowia: http://www.bip.mz.gov.pl/petycje/petycja-o-doprowadzenie-do-calkowitego-zaniechania-przez-podmioty-publiczne-stosowania-wobec-rodzicow-dzieci-podlegajacych-obowiazkowym-szczepieniom-ochronnym-praktyki-polegajacej-na-przedkladaniu-rod/

A swoją drogą, czy ktoś z Was kiedykolwiek udzielał na piśmie zgody na szczepienie dziecka?

Bo według Ministerstwa Zdrowia przed szczepieniem powinno się od rodziców odebrać taką zgodę na piśmie…

Print Friendly, PDF & Email

8 myśli nt. „Ministerstwo Zdrowia potwierdza brak sankcji za odmowę podpisania oświadczenia o braku zgody na szczepienie

 1. Pingback: Szczepienia ochronne – poradnik dla rodziców :) | Szczepienia obowiązkowe – tego nie dowiesz się od lekarza…

 2. Patrycja

  A kto odpowiada za to, że ja się przeziębię lub zacznę kaszleć? Choroba to choroba, my możemy o siebie dbać, ale możemy zachorować i tyle. Jak to ktoś ma odpowiadać za zachorowanie? Za leczenie się ponosi dopiero odpowiedzialność tak naprawdę. Tzn. z założenia i wtedy lekarze zawsze mają obowiązek nas uzdrawiać (nie leczyć), po to im płacimy za studia i za ich „pracę”. To jest proste, nie powinno się tego komplikować. No chyba, że ktoś kogoś zmusza np.do szczepień to wtedy zmuszający odpowiada za cokolwiek (ale to w tym kraju nie jest dla wszystkich oczywiste)

  Odpowiedz
 3. ma.kesz

  Dobra, rodzic odmawia szczepienia i nie chce potwierdzić tego na piśmie, bo nie musi i żadna siła nie moze go do tego zmusić. Ok. Jeśli dziecko zachoruje na polio albo odrę, to kto będzie odpowiadał?

  Odpowiedz
  1. szczepienie.info Autor wpisu

   A jeśli szczepionka doprowadzi u dziecka do choroby neurologicznej, nowotworowej, metabolicznej, immunologicznej lub psychicznej, to kto będzie odpowiadał?

   Dlatego właśnie prosimy producentów szczepionek oraz nasze urzędy o potwierdzenie na piśmie, że szczepionki nie podwyższają ryzyka wystąpienia takich chorób. Póki co, o dziwo, bez rezultatu.

   Poza tym, kto odpowiada, jeśli palacz papierosów trafia do szpitala z nowotworem płuc?
   Kto odpowiada, jeśli alkoholik musi mieć leczoną marskość wątroby?

   Odpowiedz
 4. Artur

  Szanowna Redakcjo…..
  Co Wy bredzicie???? Podpisanie oświadczenia o tym, ze się nie chce by dziecko było zaszczepione jest sankcją ???? Jest wypełnieniem procedur, które narzucają na lekarzy OBOWIĄZEK szczepienia. Jeśli nie będzie takiego dokumentu NFZ zarzuci placówce nie dopełnienei obowiązków. A także i Wy Drodzy Rodzice, jak coś pójdzie nie tak, pierwsi polecicie na skargę, że coś się stało, będziecie żądać odszkodowań itd. Tak jest, bo jesteście zakłamanym społeczeństwem. Sorry, ale tak jest. Nie chcesz człowieku szczepić dziecka, proszę bardzo, ale bądź uczciwy i potwierdź to swoim podpisem, który będzie to potwierdzał. Bądź odpowiedzialny . A jak coś pójdzie nie tak, to będziecie szarpać personel że nie dopełnił swoich obowiązków. Tak przy okazji – „Sankcja” to wg słownika jęz. polskiego kara za naruszenie przepisów. Redaktorze, proponuję sprawdzić takeie rzeczy….. https://sjp.pwn.pl/slowniki/sankcja.html
  Jak podpiszesz, żądna kara (mandat, sąd) Cię nie spotka bo nie ma na to paragrafu. Ale bądź człowieku dorosły i odpowiadaj za swoje czyny, a robisz to potwierdzasz swoim podpisem. Sorry, takie jest życie.
  Ciekawe czy mój komentarz w ogóle się ukaże…. 🙂

  Odpowiedz
  1. szczepienie.info Autor wpisu

   W tekście jest mowa o braku sankcji za odmowę podpisania oświadczenia, a nie o tym, że samo oświadczenie jest sankcją. To MZ używa słowa „sankcja”. Proszę czytać uważnie. 🙂

   Odpowiedz
  2. r

   Tyle, ze nikt nie ponosi odpowiedz za powiklania poszczepienne. Zycze kazdemu, by mial wzbor i byl wolny.

   Odpowiedz
 5. luk

  jeśli dobrze rozumuję Ministerstwo Zdrowia stwierdza w w/w dokumencie że szczepienia stwarzają ” podwyższone ryzyko dla pacjenta ” dla jego zdrowia i życia do których namawia i zaleca i promuje i dlatego wymaga obowiązkowej formy pisemnej do zgody na szczepienie od opiekunów prawnych ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *