Profesor Teresa Jackowska, Krajowy Konsultant w dziedzinie pediatrii, udostępnia swoje stanowisko w sprawie zmian w kalendarzu szczepień na rok 2019:
Nawiasem mówiąc, Pani Jackowska jest przewodniczącą warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Warszawski oddział PTP w roku 2016 otrzymał od GSK 10tys. zł, a w roku 2017 było to już 30 tys. zł.
Dla niedowiarków „listy płac” GSK za rok 2016 i 2017:
http://
http://
Profesor Jackowska we wstępie do swoich rekomendacji zmian w kalendarzu szczepień popełniła znaną w środowisku medyków mantrę:
„Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jest nieproporcjonalnie małe w porównaniu z uzyskanymi korzyściami, co stanowi istotny argument potwierdzający bezpieczeństwo szczepień”.
Sprawdźmy więc, czy Pani Profesor wie, co mówi (a w zasadzie co pisze).
***
Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pediatrii
Prof. Teresa Jackowska
tjackowska@cmkp.edu.pl
tjackowska@gmail.com
Szanowna Pani Profesor,
W publikowanym na stronie OWPTP stanowisku dotyczącym propozycji zmian w PSO na rok 2019 napisała Pani, cytuję „Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jest nieproporcjonalnie małe w porównaniu z uzyskanymi korzyściami, co stanowi istotny argument potwierdzający bezpieczeństwo szczepień”.
W związku z powyższym, w trybie wniosku o informację publiczną, wnoszę o udostępnienie mi przez Panią Profesor kopii dokumentów zawierających dane, na podstawie których Pani Profesor opiera swoją tezę o proporcjach między ryzykiem NOP, a korzyściami uzyskiwanymi ze szczepień.
Wnoszę również o udzielenie mi informacji, jakie jest obecnie ryzyko ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego w odniesieniu do obecnego Programu Szczepień Ochronnych jako całości z ponad dwudziestoma zabiegami szczepienia, oraz w odniesieniu do każdego z zabiegów szczepienia w ramach PSO z osobna. Odpowiedź proszę uzasadnić stosownymi statystykami ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych, ze wskazaniem źródła tych statystyk.
Wnoszę również o udzielenie mi następujących informacji, którymi, jak rozumiem, Pani Profesor musi dysponować, skoro stawia publicznie tezę o „nieproporcjonalnie małym ryzyku NOP” w stosunku do korzyści ze szczepień ochronnych:
- jaka jest w Polsce zachorowalność dzieci szczepionych i nieszczepionych na choroby przewlekłe, z osobna dla każdej jednostki chorobowej, dla pierwszych dziesięciu najczęściej diagnozowanych u dzieci chorób przewlekłych.
- jaka jest w Polsce umieralność dzieci, do 4 tygodni od zabiegu szczepienia, jakie są przyczyny takich zgonów i jaka jest w Polsce umieralność dzieci nieszczepionych, gdzie przyczyny zgonu są takie same, jak przyczyny zgonów dzieci szczepionych, gdy do zgonu dochodzi nie dalej, jak do 4 tygodni od zabiegu szczepienia.
- jaka jest w Polsce umieralność „z nieznanych przyczyn” dzieci szczepionych i nieszczepionych, jeśli co roku „z nieznanych przyczyn” umiera w Polsce około 70 dzieci w wieku 0-4 lata.
- w którym, innym niż Polska, kraju europejskim (proszę o wskazanie jego nazwy) dziecko obowiązkowo otrzymuje 24 szczepienia od urodzenia do ukończenia 19 lat życia?
- jaka była umieralność dzieci na odrę w Polsce w latach 1960-1975 i jaka byłaby dzisiaj, gdyby nigdy nie było szczepienia przeciw odrze.
Jednocześnie, korzystając z okazji pozwolę sobie Panią Profesor zapytać, w jaki sposób, jakimi badaniami, dokonuje się WYKLUCZENIA wrodzonych niedoborów odporności u noworodka, który zostaje zakwalifikowany do szczepienia BCG, oraz w jaki sposób, jakimi badaniami, wyklucza się uczulenie noworodka na którykolwiek ze składników szczepionki przed szczepieniem BCG oraz WZWB wykonywanym w pierwszych godzinach (lub dobach) życia dziecka.
Jeśli Pani Profesor nie potrafi odpowiedzieć na którekolwiek z powyższych pytań, to wnoszę o wskazanie organu lub urzędu, który udzieli mi tej odpowiedzi.
Forma udostępnienia informacji publicznej: na mój adres ……………………..
Z poważaniem,
……………………………….