Obowiązek szczepień w innych krajach Europy

Na stronie internetowej unijnej instytucji European Centre for Disease Prevention and Control (Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób) znajdziemy rewelacyjną „porównywarkę” obowiązku szczepienia dzieci we wszystkich krajach Unii Europejskiej:

https://vaccine-schedule.ecdc.europa.eu/

Aby sprawdzić, jakie szczepienia są w danym kraju Unii obowiązkowe, korzystamy z narzędzia „Quick search”, wybieramy kraj i w sekcji grupy wiekowej („Age group”) zaznaczamy tylko opcję „Child”.

I na przykład dla Polski otrzymamy taki obrazek:

Czerwony pasek przy danej szczepionce czyli „Mandatory vaccination” oznacza prawny obowiązek podania dziecku szczepionki. Czarny pasek to szczepienia, które są zalecane, ale nie są refundowane.

A jeśli sobie w ten sposób sprawdzimy np. Danię, to otrzymamy takie coś:

Widać różnicę, prawda? 🙂

To są szczepienia REKOMENDOWANE przez rząd duński, ale NIE SĄ one obowiązkowe. Są dobrowolne. W pełni refundowane, ale dobrowolne. Nie ma tam przymusu szczepienia.

Jeśli „przeklikamy” sobie w ten sposób wszystkie państwa Unii Europejskiej, to otrzymamy następujący obraz szczepień obowiązkowych i jedynie rekomendowanych:

Szczepienia obowiązkowe w Polsce => WZW B i BCG (gruźlica) w pierwszej dobie, błonica, tężec, krztusiec, polio. Hib, PCV (pneumokoki), MMR

A w pozostałych krajach wygląda to tak:

Bułgaria => BCG i WZWB pierwsza doba, błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, PCV, MMR

Chorwacja => błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, WZWB (dopiero w 2gim miesiącu życia), MMR

Czechy => BCG i WZW B w pierwszej dobie tylko w grupach ryzyka, a dla pozostałych dzieci dopiero od 2go miesiąca, błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, MMR,

Grecja => błonica, tężec, polio, WZW B (ale od pierwszego miesiąca życia, a nie w pierwszej dobie)

Węgry => BCG pierwsza doba, błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, PCV13, MMR, WZWB dopiero od 12go roku życia

Włochy => WZWB w dniu urodzenia dla grup ryzyka a dla pozostałych dzieci od 2go miesiąca, błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, MMR, ospa wietrzna

Łotwa => BCG pierwsza doba, rotawirusy, błonica, teżec, krztusiec, polio, Hib, WZW B od 2go miesiąca, PCV, MMR, ospa wietrzna

Słowacja => błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, WZW B (od 2go miesiąca), PCV, MMR

Słowenia => błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, WZW B (w 5tym roku życia), MMR

Francja => błonica, tężec, polio

[aktualizacja 4 stycznia 2017]
Francja rozszerza kalendarz szczepień do 11 obowiązkowych szczepionek od 1 stycznia 2018:
http://solidarites-sante.gouv.fr/prevention-en-sante/preserver-sa-sante/vaccination/vaccins-obligatoires/article/11-vaccins-obligatoires-en-2018-le-projet-de-loi
Obowiązkowe stają się także szczepienia przeciw: Hib, krztuścowi, wzw B, odrze/śwince/różyczce, meningokokom C, pneumokokom.

Belgia => polio

I tu kończy się lista krajów, które zmuszają rodziców dzieci do szczepień.

A następujące kraje nie zmuszają nikogo do niczego, a jedynie rekomendują i refundują szczepienia:

Austria => brak szczepień obowiązkowych
Cypr => brak szczepień obowiązkowych
Dania => brak szczepień obowiązkowych
Estonia => brak szczepień obowiązkowych
Finlandia => brak szczepień obowiązkowych
Niemcy => brak szczepień obowiązkowych
Islandia => brak szczepień obowiązkowych
Irlandia => brak szczepień obowiązkowych
Liechtenstein => brak szczepień obowiązkowych
Litwa => brak szczepień obowiązkowych
Luxemburg => brak szczepień obowiązkowych
Malta => brak szczepień obowiązkowych
Holandia => brak szczepień obowiązkowych
Norwegia => brak szczepień obowiązkowych
Portugalia => brak szczepień obowiązkowych
Rumunia => brak szczepień obowiązkowych
Hiszpania => brak szczepień obowiązkowych
Szwecja => brak szczepień obowiązkowych
Wielka Brytania => brak szczepień obowiązkowych

Co najciekawsze, kraje z bardzo dużym nasyceniem tak zwanych „uchodźców”, albo nie zmuszają swoich obywateli do żadnych szczepień (Niemcy, Wielka Brytania), albo nakazują obowiązkowo szczepić jedynie symbolicznie, czego przykładem jest Francja, gdzie prawnie zobowiązuje się rodziców do zaszczepienia ich dzieci jedynie przeciw błonicy, tężcowi i polio. I jakimś cudem najwidoczniej nie ma tam żadnego zagrożenia epidemiologicznego, w przeciwieństwie do niemal sterylnej pod względem „uchodźców” Polski, gdzie obowiązkowo musimy szczepić dzieci przeciwko WZW B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib, pneumokokom, odrze, śwince i różyczce.

Jak to więc się dzieje, że ani Niemcy, ani – zwłaszcza – Francuzi, jeszcze nie wyginęli wybici przerażającymi chorobami zakaźnymi takimi jak np. świnka lub różyczka? Bez wątpienia cud…

Można także zauważyć taką oto prawidłowość, że im biedniejszy kraj, tym większe zyski producentów szczepionek wynikające z zadziwiającego rozmachu, z jakim taki „im biedniejszy” kraj podchodzi do zagadnienia szczepień obowiązkowych (vide Polska i Bułgaria)…

Print Friendly, PDF & Email

16 myśli nt. „Obowiązek szczepień w innych krajach Europy

 1. post card printing

  certaibly like your web site but yoou need to take a look at the spelling on several of
  your posts. Many of them arre rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth
  on the other hand I will certainly come back again.

  Odpowiedz
 2. Dominik

  Nie uprawnione jest twierdzenie, że przymus lub brak przymusu szczepienia koreluje z ilością zachorowań na choroby powodowane wirusami. To poziom wszczepialności koreluje z ilością zachorowań. Koreluje w ten sposób, że im mniej z nas jest zaszczepionych, tym więcej z nas choruje. I oczywiście już to się dzieje z odrą w Europie.
  Jestem pewien, że Pan autor artykułu wie, że to poziom wszczepialności koreluje z ilością zachorowań. Uważam sposób napisania artykułu za próbę manipulacji.
  Życzyłbym sobie, żeby w przyszłości autor rzetelniej pisał swoje artykułu.

  Odpowiedz
  1. MaHt

   Dominiku, moim zdaniem autor próbuje dociec dlaczego to w Polsce mamy przymus i czemu to miałoby służyć. I szuka właśnie korelacji między ilością zachorowań a występowaniem przymusu/brakiem przymusu (a nie odsetkiem zaszczepionych). Jeżeli na Tobie robią wrażenie bezwzględne liczby zachorowań na odrę w Europie, bez żadnego odniesienia, to podpowiem Ci, że żadnej epidemii odry (poza medialną) w Europie nie ma i powinieneś zmienić źródło informacji, choćby na „szczepienia obowiązkowe-tego nie dowiesz się od lekarza…”, zrozumiale wyłuszczone fakty, których interpretację, w znacznym stopniu pozostawia autor nawet takim jak Ty, Dominiku.

   Odpowiedz
  2. gość

   Nie to jest na odwrót, bo teraz bardzo dużo ludzi ma wyprane mózgi , bo mafia szczepionkowa działa, i na pana tez zadziałała !

   Odpowiedz
 3. Piotr

  Właśnie też mi to przyszło do głowy.
  Brak obowiązkowych szczepień w DE i FR nie musi się przekładać na niższą wyszczepialność w porównaniu z Polską. Propaganda big-farmy może być bardzo skuteczna.
  Więc tutaj raczej jest brak korelacji między poziomem zachorowań, a stanem prawnym szczepień.

  Odpowiedz
 4. Wald

  Panie Radziwiłł zaszczep się Pan najpierw porządnie wiedzą na temat szczepień a potem zmuszaj pan karami finansowymi do 50 tyś zł. Rodziców. Bo jak na razie to jawne ludobójstwo takie jak w czasie 2wojny swiatowej

  Odpowiedz
  1. gość

   Dokładnie tak, bo mafia żydowska opanowuje wszystkie kraje , bo liczy się tylko kasa , ajak umrzato naich korzyść bo jednego nazisty mniej !

   Odpowiedz
 5. Darek

  Jedno ze szczepien o malo by zabiło mojego synka. Przez 2 dni mial 41 stopni gorączki. Nigdy więcej żadnych szczepień – nikt mnie nie przekona. A dla koncernów tylko kasa się liczy a nie ludzie.

  Odpowiedz
  1. Małgośka

   Przepraszam, ale od wysokiej gorączki do „prawie zabiło mi dziecko” jest daleka droga. Wiele dzieci tak reaguje, nie tylko w Polsce.

   Odpowiedz
   1. Matka

    A Małgośka wie jak produkowane są szczepionki ???

    Mój mąż tydzień temu po uszkodzeniu ciała chciał uniknąć szczepienia przeciwko tężcowi, piguła myslała że się boi igły, a on mówi że boi się tego co w tej szczepionce , a piguła na to :
    ,jakie pieniądze , taka szczepionka !!!

    I co Małgośka na to???

    Odpowiedz
 6. Marek

  Dla Marka ani Konstantego to nie jest żaden argument. Nie należy doszukiwać się jakiejkolwiek logiki w ich działaniach. Mi piguła wciskała, że w Wielkiej Brytanii szczepienia są obowiązkowe, ona była przekonana do swojej racji i ja też, i myślę, że dane z tej strony nie przekonały by jej. Drążyć i drążyć pozostaje.

  Odpowiedz
 7. Kasia

  Zapomnieliście jeszcze napisać jaka jest wyszczepialność we Francji i w Niemczech. O dziwo na poziomie takim jak w Polsce lub wyższa. Wszyscy szczepią i nie potrzebują obowiązku.

  Odpowiedz
 8. Aga

  Niestety we Francji od 2018 roku liczba szczepień obowiazkowych ma się zwiększyć. Obowiązek będzie dotyczył dzieci urodzonych po 01.01.2018 i tych które nie ukończyły 2 roku życia… 🙁

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *