Rzecznik Praw Pacjenta potwierdza: masz prawo do nagrywania rozmowy z lekarzem przed szczepieniem

Z przyjemnością informuję, że Rzecznik Praw Pacjenta potwierdził prawo pacjenta do nagrywania rozmowy z lekarzem przed szczepieniem.

Lekarz nie może Wam odmówić odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące szczepionki pod pretekstem, że nie podoba mu się nagrywanie.

Dla przypomnienia, przykładowa lista pytań do lekarza przed szczepieniem przeciw COVID-19 znajduje się TUTAJ.

Jak do tego doszło?

Poszedłem się zaszczepić przeciw COVID-19 i gdy przed lekarzem położyłem na biurku dyktafon mówiąc, że zadam mu teraz pytania dotyczące szczepienia i szczepionki, a zamiast notować ręcznie, dla ułatwienia po prostu sobie to nagram, to pani doktor najpierw wyraziła zgodę na narywanie, ale od razu po pierwszym pytaniu („W jaki sposób możemy się przekonać, czy ta szczepionka na pewno mnie nie zabije, jeśli zostanie mi podana?”) pani doktor uciekła i schowała się za plecami „koordynatora punktu szczepień”, który oświadczył, że albo nie nagrywam, albo szczepienia nie będzie.

No i szczepienia niestety nie było.

A skoro nie było szczepienia, to musiała być skarga w związku z oczywistym naruszeniem praw pacjenta.

[Tutaj ciekawostka –  w przedstawionych Rzecznikowi wyjaśnieniach podmiot bezczelnie kłamie, bo pytanie zadane lekarzowi, pierwsze i jedyne, brzmiało  „W jaki sposób możemy się przekonać, czy ta szczepionka na pewno mnie nie zabije, jeśli zostanie mi podana?” a nie „Dlaczego umrę po szczepieniu”.  Nie padły również słowa „taki lekarz, to nie lekarz”. Wszystko jest przecież nagrane i tym bardziej dziwi ta forma obrony poprzez kłamstwa.]

To, co dla pacjentów jest najważniejsze, znajduje się w tych dwóch akapitach:

Nie ma naruszenia dóbr osobistych lekarza, jeśli zamiast notować odpowiedzi lekarza, wolisz je sobie nagrać, żeby było szybciej.



Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu tego bloga, to szczegóły znajdziesz tutaj TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email