„Nie znam się, ale i tak wiem lepiej” czyli Pan Crazynauka „wyjaśnia”, kiedy jest NOP (a kiedy nie jest)

Pan Crazynauka przeczytał sobie definicję NOP z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczeniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi:

oraz rozszerzenie tej definicji w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia o niepożądanych odczynach poszczepiennych:

i postanowił nauczać, czym jest NOP, a raczej, czym nie jest:

Pan Crazynauka zawiesił się na punkcie trzecim z rozszerzenia definicji NOP zawartego w rozporządzeniu widząc tam coś zupełnie innego, niż to, co tam napisało Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia napisało bardzo wyraźnie, że związane czasowo ze szczepieniem są zjawiska:

od szczepienia niezależne, a tylko przypadkowo pojawiające się po szczepieniu

Ale Pan Crazynauka czyta, że związane czasowo ze szczepieniem są zjawiska:

od szczepienia niezależne, a tylko przypadkowe.

Można? No można. Zwłaszcza jeśli jest się Panem Crazynauka. 😀

Pytanie tylko, po co, skoro nawet sam ekspert PZH, doktor habilitowany nauk medycznych Ernest Kuchar bardzo wyraźnie tłumaczy, że NOP to KAŻDY objaw chorobowy, który pojawia się po szczepieniu.

No ale Pan Crazynauka przecież wie lepiej, że nie każdy, ale tylko taki, który albo jest reakcją organizmu po szczepieniu, albo wynika z błędu w podaniu szczepionki, albo jest „przypadkowy” czyli taki, którego przyczyny nie ustalono.

Po co robić z siebie głupka? Nie za bardzo wiadomo, no ale skoro ktoś bardzo chce, to przecież może…

A tymczasem nawet samo Ministerstwo Zdrowia, które odpowiada za treść swojego własnego rozporządzenia, równie wyraźnie, jak doktor Kuchar, tłumaczy, co lekarz ma brać pod uwagę, zgłaszając NOP:

A więc lekarz ma jedynie zapytać, kiedy dziecko (chore, lub które właśnie zmarło) zostało zaszczepione. Jeśli nie dalej jak 4 tygodnie od zachorowania lub od śmierci, to lekarz ma zgłosić NOP. Koniec. Nic więcej, żadnych przypadków, nieprzypadków i innych niestworzonych historii, które jak widać lubi sobie wymyślać Pan Crazynauka.

Wypada dodać, że rozszerzenie ustawowej definicji NOP, na którym zawiesił się Pan Crazynauka, jest przeznaczone dla NADZORU EPIDEMIOLOGICZNEGO, a nie dla lekarzy, którzy mają zgłaszać NOP.

Czym jest „nadzór epidemiologiczny”? To wyjaśnia ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi:

To nadzór, czyli sanepid (a potem PZH, choć nie za bardzo wiadomo na jakiej podstawie prawnej), będą te zgłoszenia później weryfikować. Lekarz jest więc wyłącznie od zgłaszania, a nie od myślenia, czy szczepienie mogło mieć związek ze śmiercią dziecka, czy nie mogło, albo czy śmierć dziecka jest przypadkowa, czy nieprzypadkowa.

A że szkodliwe bzdury w internetach należy bezwzględnie tępić, dlatego też niniejszy post jest bezwzględnie konieczny. 🙂

Dlaczego ta bzdura, którą publikuje Pan Crazynauka, może być szkodliwa? Bo może zniechęcać lekarzy do zgłaszania NOP poprzez wprowadzanie ich w błąd.

A jeśli lekarze nie będą zgłaszać niepożądanych odczynów poszczepiennych, to tym samym monitorowanie bezpieczeństwa szczepień będzie fikcją.

Czyżby Panu Crazynauka zależało na tym, aby monitorowanie bezpieczeństwa szczepień było fikcją?…

Czy można nie chcieć, żeby lekarze zgłaszali jako NOP każdą „śmierć łóżeczkową” do której doszło do 4 tygodni od szczepienia, aby można było ocenić, czy na SIDS częściej umierają dzieci szczepione, czy nieszczepione? Najwyraźniej jeśli jest się Panem Crazynauka, to można…

 


Jeśli chcesz, aby  projekt szczepienie.info nadal istniał i nadal publikował tego typu informacje o charakterze edukacyjnym, to możesz wesprzeć moją pracę:

https://zrzutka.pl/2at4jf/wplac

Wsparcie 10zł miesięcznie przez 3 miesiące (kwota 30zł) – kliknij TUTAJ
Wsparcie 10zł miesięcznie przez 6 miesięcy (kwota 60zł) – kliknij TUTAJ
Wsparcie 10zł miesięcznie przez rok (kwota 120zł) – kliknij TUTAJ

https://patronite.pl/szczepienie-info

Jednorazowa darowizna na kwotę 10zł: kliknij TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email