Pytania dotyczące publikacji o skuteczności szczepionki BNT162B2

Ukazała się oparta na polskich danych o zgonach analiza skuteczności szczepionki Pfizera. Autorami są: Łukasz Pietrzak, Kamil Polok , Rafał Halik, Agnieszka Szuster-Ciesielska oraz Wojciech Szczeklik.

Analizie poddano niestety tylko same zgony „na covid-19” ( i jedynie to wśród „w pełni zaszczepionych”), więc nadal nie wiemy tego, co najważniejsze, czyli czy ta szczepionka jest bezpieczna (czy sama nie zabija częściej, niż chroni przed zgonem na chorobę covid-19).

Stąd też Doktor Witczak zadał autorom tej analizy publicznie bardzo zasadne pytanie:

Odpowiedzi Doktor Witczak sam się raczej nie doczeka, więc aby autorów tej analizy zachęcić do udzielenia nam wyjaśnień, można do nich wysłać maila.

Udało mi się ustalić publicznie dostępne adresy mailowe trzech osób z tego grona:

wojciech.szczeklik@uj.edu.pl
agnieszka.szuster-ciesielska@mail.umcs.pl
kamil.polok@uj.edu.pl

Pietrzak i Halik być może po prostu boją się zadawania im pytań, bo nie chwalą się swoimi adresami mailowymi.

Do wiadomości w mailu można dać dziennikarzy piszących o medycynie, co powinno jeszcze bardziej zmotywować Szczeklika i spółkę do udzielenia odpowiedzi:

biuro@naukatolubie.pl
klara.klinger@infor.pl

Oto propozycja treści zapytania do autorów tej analizy.

Im więcej takich zapytań dostaną, tym większa szansa, że zmobilizuje ich to do odpowiedzi.


Dzień dobry.

Doktor Witczak publicznie zadał Państwu Autorom badania następujące pytanie:

„Dlaczego nie zastosowano najbardziej bezstronnego punktu końcowego, tj. zgonów ogółem, tylko zgony „covid” po 2 tyg. od zastrzyku?”

https://twitter.com/PiotrWitczak_/status/1633739663654502401?t=ZJ6_aXrMm7xMBAiqfY3gcg&s=19

Ja również jestem zainteresowany odpowiedzią na to pytanie, ponieważ wygląda na to, że mamy już 2023 rok, a nadal nikt nie wie, czy w Polsce częściej z ogółu przyczyn umierają osoby po przynajmniej jednym zastrzyku dowolnej szczepionki przeciw covid-19, czy osoby bez ani jednego zastrzyku, a to jest przecież najważniejszy (i najprostszy?) test bezpieczeństwa każdej szczepionki.

No bo cóż z tego, że szczepionka faktycznie być może nawet i trochę chroni przed zgonami na covid-19, jeśli być może ogólnie częściej umierają osoby po przyjęciu przynajmniej jednego zastrzyku tej szczepionki, niż osoby nieszczepione? Cóż z tego, że szczepionka trochę obniża ryzyko zgonu „na covid”, jeśli o wiele bardziej podwyższa ogólne ryzyko zgonu? Czy taka szczepionka jest bezpieczna, nawet gdyby ją uznać za skuteczną?

Nadal nie wiemy, czy tak jest, bo przecież nikt tego jeszcze nie sprawdził, a Ministerstwo Zdrowia konsekwentnie odmawia ujawnienia danych o wszystkich zgonach w Polsce wśród osób zaszczepionych i nieszczepionych przeciw covid-19 od stycznia 2021, zupełnie tak, jakby te dane zawierały coś bardzo niepokojącego i dlatego nie wolno ich ujawniać.

Czy więc taką analizę też Państwo zamierzacie przeprowadzić, a jeśli nie, to z jakich przyczyn nie jesteście Państwo jako ludzie nauki zainteresowani przeprowadzeniem takiego badania weryfikującego rzeczywiste bezpieczeństwo tych szczepionek?

Co prawda PZH opublikował już podobną analizę, jednak jej wyniki są fałszywe, ponieważ przyjęto tam absurdalne założenie (trudno powiedzieć, czy celowo, czy z racji deficytów wyobraźni i logiki), że np. każdy zgon po pierwszej dawce, czyli przed drugą dawką Pfizera, jest zgonem osoby „nieszczepionej”, co w oczywisty sposób fałszuje odsetek zgonów wśród osób zaszczepionych (przynajmniej jeden zastrzyk) i nieszczepionych (ani jednego zastrzyku).

Mam nadzieję, że Państwo nie popełnilibyście podobnego de facto fałszerstwa analizując ogólną umieralność w kontekście otrzymania przynajmniej jednego zastrzyku dowolnej szczepionki przeciw covid-19, w odniesieniu do ogólnej umieralności (w tym samym okresie) wśród osób bez ani jednego zastrzyku żadnej szczepionki przeciw covid-19.

Oczekując odpowiedzi łączę wyrazy szacunku.

…………………………….

 

Print Friendly, PDF & Email