Miesięczne archiwum: grudzień 2024

Ministerstwo Zdrowia bardzo nie chce usprawniać systemu monitorowania NOP – lista odrzuconych petycji.

Ministerstwo Zdrowia wykazuje olbrzymią niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań, które mogłyby poprawić skuteczność monitorowania bezpieczeństwa szczepień.

Wszystkie pomysły na usprawnienie systemu NOP są przez Ministerstwo Zdrowia odrzucane.

Oto lista odrzuconych dotychczas przez Ministerstwo Zdrowia pomysłów na ulepszenie działania systemu, który w teorii ma nam umożliwiać weryfikację rzeczywistego bezpieczeństwa szczepień, wraz z odnośnikami do petycji na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o petycjach, sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi więc nie można się w żaden sposób odwołać od odrzucenia petycji.

 


Chcesz mi pomóc w utrzymaniu bloga szczepienie.info? Zajrzyj TUTAJ.

(Nieudana) próba wyjaśnienia, o co chodzi w ustawowej definicji NOP.

Ustawowa definicja mówi, że NOP, to „niepożądany” objaw chorobowy związany czasowo ze szczepieniem i jest ona zawarta w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi:

Czyli dla odróżnienia są również najwyraźniej jakieś objawy „pożądane”, których nie należy zgłaszać jako NOP, nawet jeśli są związane czasowo ze szczepieniem – to wynika wprost z tej definicji.

Bo gdyby każdy objaw chorobowy był NOP-em, o ile wystąpił w związku czasowym ze szczepieniem, to wówczas ustawowa definicja NOP brzmiałaby tak:

Skoro więc ustawowa definicja NOP wyraźnie mówi, że NOP-em jest wyłącznie objaw „niepożądany”, to w celu pełnego zrozumienia definicji NOP trzeba w takim razie koniecznie ustalić, jakie objawy są „pożądane”.

Próba ustalenia, jakie objawy są „pożądane” w odróżnieniu od „niepożądanych”, wygląda tak, jak na obrazku:


Aby było jeszcze śmieszniej, warto pamiętać, że kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia, odrzucając petycję zawierającą prośbę o wydanie wytycznych dla lekarzy dotyczących zasad zgłaszania NOP, stwierdziło, że „przepisy prawa nie pozostawiają żadnych wątpliwości interpretacyjnych…”.

I w związku z tym Państwowy Zakład Higieny wolał się ośmieszyć, niż wyjaśnić, o co chodzi w tej definicji.

Bardzo ładnie, Drodzy Urzędnicy.
Róbcie tak dalej, a w ten sposób na pewno wyjaśnicie wszelkie wątpliwości i na pewno zwiększycie zaufanie do szczepień…