Co robić, gdy pracodawca zmusza do szczepienia przeciw COVID-19?

Sytuacje, w których pracodawca zmusza swoich pracowników do szczepienia przeciw COVID-19, będą się zdarzały coraz częściej – zwłaszcza przy zachętach ze strony premiera Morawieckiego.

Więc co robić, gdy pracodawca powie Albo się zaszczepisz na kowid, albo pożegnaj się z pracą?

Trzeba po prostu iść na szczepienie mając świadomość, że w tej sytuacji już nie ma mowy o żadnej dobrowolności.

Więc idź na szczepienie i wypełniając kwestionariusz badania przesiewowego przed szczepieniem przekreśl niezgodną z prawdą klauzulę o dobrowolnym przystąpieniu do szczepienia i w to miejsce wpisz zgodne z prawdą oświadczenie, że szczepisz się nie dobrowolnie, ale pod przymusem ze strony pracodawcy.

Co się wtedy stanie?

Personel punktu szczepień oczywiście odmówi Ci wykonania szczepienia, bo aby się zaszczepić, to musisz skłamać, że szczepisz się dobrowolnie.

Wyciągnij więc telefon i włącz nagrywanie filmu, żeby mieć dowód, że przyszedłeś na szczepienie, ale do niego nie doszło, ponieważ odmówiono Ci wykonania szczepienia.

Nagraj Twoje oświadczenie leżące na stole i personel punktu szczepień, który mówi, że nie możesz się zaszczepić ze względu na taką formę oświadczenia.

Film możesz później pokazać pracodawcy informując go, że Twoje szczepienie jest niewykonalne, więc nie wiesz, co dalej masz robić. Możesz nawet zapytać pracodawcę, czy doradza Ci abyś skłamał, że szczepisz się dobrowolnie. Jeśli doradza, to niech da Ci to najpierw na piśmie. A jeśli nie doradza, to niech nie daje. 🙂

W rozmowie z pracodawcą najważniejsze są właśnie te słowa, że nie wiesz co masz dalej robić – w ten sposób przerzucasz już ciężar problemu całkowicie na pracodawcę i od tego momentu niech się już on martwi, co robić. Gdyby Cię zwolnił, to od razu sąd pracy i dowód w postaci nagrania z punktu szczepień, że poszedłeś się zaszczepić, ale omówiono Ci szczepienia, więc nie możesz wykonać rozkazu pracodawcy i jest to od Ciebie niezależne.

Ten algorytm postępowania możesz oczywiście zastosować również w sytuacji, gdy pracodawca każe nosić maski tylko niezaszczepionym. Nie wolno wymagać od Ciebie czegoś, na co nie masz wpływu, a skoro odmówiono Ci szczepienia, to nie masz na to wpływu, bo nie możesz nikogo zmusić, żeby Cię zaszczepił.

Więc nie wolno Cię zmuszać do noszenia maski, jeśli się nie zaszczepisz, skoro Twoje szczepienie jest niewykonalne.

 


Jeśli uważasz, że te informacje są użyteczne i pomocne, to pomóż mi w utrzymaniu bloga szczepienie.info – szczegóły TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email