Uczciwy lekarz i tępy urzędnik sanepidu. Jak odpowiedzieć na bezmyślne żądania inspekcji sanitarnej?

Bywa i tak, że uczciwy lekarz nie ma żadnego problemu z napisaniem w zaświadczeniu o przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym, że nie jest w stanie wykluczyć przeciwwskazań do szczepienia, więc szczepienie jest niewykonalne;

Tylko pozazdrościć każdemu rodzicowi, który z gabinetu lekarskiego wyjdzie z tak lub podobnie wypełnionym zaświadczeniem. 🙂

Ale co dalej?

Oczywiście jak najszybciej wysyłamy kopię tego dokumentu (zawsze kopię, nigdy oryginał!) do sanepidu informując, że ogromnie żałujemy, ale w tej sytuacji nie ma możliwości wykonania szczepień.

Jednak z sanepidami jest taki problem, że urzędnicy inspekcji sanitarnej nie za bardzo wiedzą, jak mają się zachować w sytuacji nietypowej. W zasadzie to w ogóle nie wiedzą. Są wtedy bezradni jak robot, którego program nie przewiduje pewnej opcji, bo nie przewidział jej programista.

A zagubiony urzędnik sanepidu najprawdopodobniej zrobi to, czego został nauczony, czyli zażąda od Ciebie zaświadczenia o odroczeniu szczepień, nawet jeśli to będzie najgłupsze, co mógłby w tej sytuacji zrobić. 🙂

I co teraz?

Na pewno nie można tego pozostawić bez odpowiedzi, więc można napisać na przykład tak:


W nawiązaniu do pisma PPIS w …. sygn… z dnia … niniejszym wzywam PPIS w …. do wskazania podstawy prawnej, która stanowi, że w przypadku niewykonalności obowiązku wynikającego z art. 17 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (dalej: uzzz) z powodu braku możliwości wykluczenia przeciwwskazań do szczepienia, wymagane jest pozyskanie przeze mnie (od kogo?) zaświadczenia o odroczeniu szczepień.

Wnoszę również o wskazanie podstawy prawnej, która stanowi, że lekarz, który stwierdza brak możliwości wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego, jest równocześnie zobowiązany do wydania zaświadczenia o odroczeniu tego szczepienia.

Ponownie załączam kopię zaświadczenia, w którym lekarz wyraźnie oświadczył, że nie jest w stanie wykluczyć przeciwwskazań do szczepienia, co tym samym uniemożliwia mi poddanie mojego dziecka szczepieniom ochronnym, jako że nie został spełniony warunek wykluczenia przeciwwskazań wynikający z art. 17 ust. 2 uzzz. 

W moim rozumieniu lekarz nie ma podstaw do wystawiania zaświadczenia o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych, ponieważ lekarz nie oświadczył, że stwierdził przeciwwskazania, a jedynie że NIE WYKLUCZYŁ przeciwwskazań. Mam nadzieję, że PPIS w … jest w stanie odróżnić brak możliwości wykluczenia przeciwwskazań od stwierdzenia istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do szczepienia.

W związku z powyższym wnoszę o zakończenie prowadzonego wobec mnie postępowania jako bezprzedmiotowego z uwagi na niewykonalność obowiązku, poświadczoną przedłożonym zaświadczeniem o przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym.

Serdecznie pozdrawiam.
……………………….

 

 


Podobał Ci się ten wpis? Uważasz, że może się przydać w przyszłości? Chcesz, aby ta strona nadal istniała? Moją pracę możesz wesprzeć w następujący sposób:

https://zrzutka.pl/2at4jf/wplac

Wsparcie 10zł miesięcznie przez 3 miesiące (kwota 30zł) – kliknij TUTAJ
Wsparcie 10zł miesięcznie przez 6 miesięcy (kwota 60zł) – kliknij TUTAJ
Wsparcie 10zł miesięcznie przez rok (kwota 120zł) – kliknij TUTAJ

https://patronite.pl/szczepienie-info

Jednorazowa darowizna na kwotę 10zł: kliknij TUTAJ

 

 

Print Friendly, PDF & Email