Szczepionka z czekoladą, czyli absurdalna argumentacja prosto od PZH

Państwowy Zakład Higieny zaczyna coraz mocniej „odpływać” w swojej kampanii marketingowej na rzecz wsparcia sprzedaży szczepionek.

Oto „jeszcze ciepły” przykład z profilu Szczepienia.info na facebooku:

Tak, to nie pomyłka – Państwowy Zakład Higieny najwyraźniej nie widzi żadnej różnicy między zjedzeniem kawałka czekolady, a domięśniowym wstrzyknięciem w organizm niemowlaka szczepionki zawierającej związki glinu.

Takiej prymitywnej manipulacji nie można pozostawić bez odpowiedzi. Skoro w ocenie PZH zjedzenie czekolady (zawierającej jakieś związki glinu) jest równoznaczne ze wstrzyknięciem domięśniowo szczepionki (zawierającej jakieś związku glinu), to zapytajmy PZH, na podstawie jakich badań wyciągnięto takie wnioski, że nie ma różnicy między jednym, a drugim.

Zrobimy to oczywiście za pomocą wniosku o informację publiczną.

***

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
pzh@pzh.gov.pl
dyrektor@pzh.gov.pl

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej przez Państwowy Zakład Higieny (na podstawie Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej).

W związku opublikowaniem przez Państwowy Zakład Higieny informacji sugerujących brak różnicy między podaniem do organizmu dziecka związków glinu domięśniowo za pośrednictwem szczepionki lub poprzez zjedzenie czekolady, niniejszym wnoszę o udostępnienie mi następującej informacji publicznej:

kopie badań i analiz, z których korzystał Państwowy Zakład Higieny opracowując grafikę sugerującą, jakoby wprowadzenie do organizmu dziecka 0,5mg związków glinu poprzez zjedzenie 1/10 tabliczki czekolady nie różniło się niczym od podania dziecku domięśniowo 0,5mg soli glinu w czasie zabiegu szczepienia.

Jednocześnie wnoszę o udzielenie mi odpowiedzi na poniższe pytania:

 • jakie związki glinu, w ilości 5mg, znajdują się w tabliczce czekolady? Proszę wymienić je z nazwy.
 • jakie związki glinu, w ilości 0,5mg, znajdują się w „przeciętnej dawce szczepionki”? Proszę wymienić je z nazwy.
 • jeśli związki glinu w tabliczce czekolady są innymi związkami chemicznymi, niż związki glinu w „przeciętnej dawce szczepionki”, to na czym polegają różnice między nimi?
 • dlaczego do tabliczki czekolady nie dołącza się ulotki z informacją, że po jej zjedzeniu może dojść do bezdechu, utraty przytomności, zatrzymania krążenia i innych zjawisk wywołanych przez substancje wchodzące w skład tabliczki czekolady?
 • jaka jest bezpieczna dawka czekolady, którą można podać noworodkowi?
 • czy Państwowemu Zakładowi Higieny znane są przypadki domięśniowego podawania czekolady noworodkom, niemowlakom, dzieciom, młodzieży lub dorosłym?
 • czy w ocenie Państwowego Zakładu Higieny bez znaczenia dla zdrowia człowieka jest sposób podania związku chemicznego do organizmu? Odpowiedź proszę uzasadnić.
 • czy w ocenie Państwowego Zakładu Higieny nie ma żadnej różnicy między wprowadzeniem do organizmu związku chemicznego poprzez układ pokarmowy lub domięśniowo, nawet jeśli to jest ten sam związek chemiczny, w takiej samej dawce? Odpowiedź proszę uzasadnić.

Forma udostępnienia informacji publicznej: na adres …………………

Z poważaniem,
………………………………..

Print Friendly, PDF & Email

7 myśli nt. „Szczepionka z czekoladą, czyli absurdalna argumentacja prosto od PZH

 1. Pingback: PZH spaceruje po bezpiecznym moście, a URPL nie wie, czy ludzie szczepieni są zdrowsi od nieszczepionych | Szczepienia obowiązkowe – tego nie dowiesz się od lekarza…

 2. digi

  To już zaszło za daleko. Leśnych dziadków z PZH trzeba zacząć solidnie temperować pytając o dowody na gruncie EBM bezpieczeństwa całego kalendarza szczepień w długim okresie po zaszczepieniu.

  Odpowiedz
 3. ansu

  Może jakaś skarga do PIH i sanepidu o braku informacji o składzie czekolady.
  5mg/100g to chyba sporo. Tylko o jakiej czekoladzie pisze PZH?

  Odpowiedz
 4. Oszczypek

  No proszę, dotąd jak kraj długi i szeroki szczepionkarze posługiwali się porównaniem zawartości aluminium z tuńczyka w puszce. Trzeba przyznać, że czekolada lepiej się kojarzy i jest częściej spożywana, więc prawdopodobnie dział marketingu któregoś producenta szczepionek zrobił „postęp”.
  Ciekawe co na to producenci czekolady za robienie czarnego PR ich produktom?

  Odpowiedz
 5. Mama dwóch

  A kto w ogóle podaje czekoladę niemowlakom? W takim razie i szczepionek nie należałoby podawać przynajmniej przez pierwszy rok życia. Myślałam, że porównanie szczepionki z jogurtem to był już szczyt tępoty, ale widocznie szczyt jeszcze przed nami, bo oni się dopiero rozkręcają. Ale to dobrze dla nas, że tak się kompromitują.

  Odpowiedz
 6. BladyMamut

  „Wchłanianie aluminium z przewodu pokarmowego jest niewielkie i zwykle waha się w zakresie 0,1-0,4% u ludzi, choć absorpcja szczególnie dostępnych biologicznie postaci, takich jak cytrynian glinu, może wynosić od 0,5-5%.” – Toxicological Profile For Aluminum – U.S. Department Of Health And Human Services https://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp22.pdf

  W tej publikacji pod tytułem „Effect of routine vaccination on aluminum and essential element levels in preterm infants” autorzy opisali badanie, z którego wynika, że niemowlęta, którym wstrzyknięto aluminium nie wydalały go…
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23856981

  W tej publikacji autorzy opisują jak stymulowali rozwój alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego):
  „Sproszkowany wodorotlenek glinu Al[OH]3 w ilości 5 mg, jest skuteczny i bezpieczny w przygotowaniu zwierzęcego modelu alergicznego nieżytu nosa. Żel koloidalny Al[OH]3 o różnym stężeniu (0,5-5 mg) może powodować działania niepożądane, takie jak ciało obce w postaci ziarniniaka.” – Evaluation of the safety of aluminium adjuvant in the preparation of allergic rhinitis animal model; Zhonghua Er Bi Yan Hou Tou Jing Wai Ke Za Zhi. 2009 Aug;44(8):664-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19961775

  W linku poniżej więcej przykładów
  https://szczepienia.wybudzeni.com/2017/12/10/aluminium-jest-stosowane-do-tworzenia-alergii/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *